Полезно
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТ ПО АДМИНИСТРАТИВЕН ДОГОВОР ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ № BG16RFOP002-2.089-2385-C01
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТ ПО АДМИНИСТРАТИВЕН ДОГОВОР ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНА...
Почистване на интерактивен дисплей.
Хигиената и дезинфекцията в момента са изключително важни, а интерактивн...
Защо интерактивният тъч дисплей може да помогне на образованието сега повече от всякога?
Напоследък преминаваме през много несигурни времена и не знаем какво щ...
Защо да използваме екран за мултимедията си? (защо да използваме прожекционен екран, нужен ли ни е екран)
Въпреки че можете да прожектирате и върху бяла стена, висококачествени...

Атласком: Лазерите са бъдещето на проекторите!

03 Юли 2017 г.

 

1.JPG

http://www.cnet.com/news/why-lasers-are-the-future-of-projectors/

Защо лазерите са бъдещето на проекторите.

От Джефри Морисън

Лазерите започнаха да заместват традиционните лампи при проекторите, предназначени както за кино салони, така и за домашно кино. Това е потенциално страхотно. Ето защо:

Проекторите започнаха да използват лазери като източник на светлина. Това, което преди беше научна фантастика, в момента се използва за създаване на някои от най-добрите възможни изображения на голям екран.

Освен качеството на изображенията, лазерите имат по-дълъг живот от традиционните лампи за проектори, не са толкова крехки и се включват и изключват почти мигновено. С тези предимства лазерите вероятно ще бъдат бъдещето на предната прожекция.

Проекторите създават най-големите и завладяващи картини, които можете да видите. Разбира се, можете да си купите 70” телевизор, но прожекционните екрани за домашно кино са 100” и по-големи, затова изживяването е невероятно. В кино салоните големината на екраните е една от основните причини да отидете да гледате филми. Когато гледах Утреландия (Tomorrowland, 2015) в едно от най-добрите кина в света, бях поразен. Картината беше създадена с лазери, които правят изживяването на голям екран още по-добро.

Сбогом Xenon, здравей Lazlo

Страхотно футуристични не само като название, лазерните проектори на са много различни от традиционните. При всички проектори има източник на светлина, която спомага за създаването на изображението. Единственото различно при лазерните проектори е този източник на светлина.

Най-общо казано, червен, зелен и син лазер са „дефокусирани” за да осветят DLP, LCOS, или DLP чип. Справедливо е да се каже, че „лазерен проектор” е също толкова погрешно название, както и „LED телевизор”. И двата термина ползват името на технологията, с която се създава светлината, а не на тази, с която се създава самото изображение. По-точни са наименованията „DLP проектор” и „LCD телевизор”.

Лазерът замества живачните, ксеноновите и други лампи, използвани в сегашните проектори. Въпреки че това прави „лазерните проектори” малко по-малко футуристични (по-скоро еволюция, а не революция), те все пак са добри и имат доста предимства.

Лазерът има няколко предимства, като те са свързани помежду си. Първото е ефективност. Ако сте чели моята статия Ultra HD Color, част I, ще си спомните, че телевизорите и проекторите използват червена, зелена и синя светлина, за да създадат всеки един цвят на екрана.

Нормалната лампа за проектор създава бяла светлина. Това може да изглежда добре, но факт е че проекторите трябва да изхвърлят (абсорбират или блокират по друг начин) повечето от тази светлина, оставяйки само компонентите червено, зелено и синьо. След това прожектират тези компоненти на екрана, за видим... почакайте – бяла светлина. Леко неефиективно, нали?

Лазерите създават точните цветове, които са нужни, като се изразходва по-малко енергия. Ето един начин за осмисляне на това: живачна лампа изразходва 300W, за да създаде бяла светлина, само част от която се използва за създаването на червено, зелено и синьо. Останалата част се губи в жълто, лилаво, резедаво, и т.н. При лазерните проектори биха могли да се използват 3 лазера по 100W, които теоретично биха могли да възпроизведат много повече светлина с респективния цвят. Не е толкова просто, но е основното предимство.

2.JPG

 

Тази диаграма от Асоциацията за лазерно осветени проектори би трябвало да ви даде основна идея какво се случва. Тя неправилно показва LCD като итражателна технология и също показва червен, зелен и син лазери комбинирани в един чип, но в основата си е вярна.

Тази ефективност позволява на лазерните прожекционни системи да са по-ярки. Много по-ярки. Когато гледах Утреландия, Долби твърдяха, че излъчват 31 fL (Footlambert – единица за осветеност в САЩ, 1fL = 3,462 кандела/м2), което е подобно на осветеността от плазмен телевизор. В тъмно помещение с огромен екран 31 fL е невероятно ярко. Малко вероятно е да получите това количество на светлина с традиционната лампа, без да са необходими трафопост и криогенно дълбоко замразяване.

Може би най-интересното е, че лазерите могат да създадат която и да е дължина на вълната (в рамките на разумното, разбира се). Много широки цветови гами са възможни, без проблеми с яркостта. Това се отразява в дълбоки богати цветове, доближаващи гамата цветове, които очите ни могат да различат. Версията на Утреландия, която гледах използваше Р3 цветова гама, широко призната за следващото ниво гама за бъдещи източници за домашно кино като 4K Blu-ray. Долби твърдят, че тяхната технология за лазерна прожекция може да възпроизведе Rec 2020 цветова схема, която е огромна.

3.JPG

Има и други предимства, като бързото (почти мигновено) включване/изключване. Всеки притежател на проектор ще ви каже, че е страхотно да не се налага да изчакваш проектора да загрее или да се охлади. Бързата настройка на изхода също дава потенциал за офромен динамичен контраст, като лазерите се изключват (или намаляват) при тъмните сцени.

Накрая е и дългият е живот. Epson например декларират 30 000 часа живот на лазерите в LS10000 - един от най-добрите лазерни проектори за домашно кино в момента в САЩ. Сравнете това с 3000 часа живот на лампата на повечето проектори. При цена на лампата между 250 и 400 долара, при лазерните проектори се пести сериозно.

Безопасност и отблясъци

Когато става дума за лазери, има два основни въпроса. Първият е за безопасността. Все пак всеки, който си е играл с лазерно фенерче знае, че не трябва да го насочва в очите на хората.

Лазерите в проекторите са много по-мощни. Това означава ли, че са опасни?

Epson казват, че няма проблем с безопасността. „Лазерът преминава през фосфорно дифузиращо колело. Светлината от обектива на проектора е в съответствие със стандарта за безопасност клас 2, а също и с други лазерни проектори. Няма опасност от увреждане на ретината, освен ако потребителят нарочно гледа продължително в обектива.

Christie, компания която също прави лазерни проектори добавя, че „мощните лазерни проектори не са по-опасни от ламповите проектори с висока яркост”. Оторизиран дистрибутор и сервизен център на Christie е Атласком - www.atlascom.bg 

4.JPG

Фактът е, че докато светлината излезе през обектива (всъщност даже преди това), тя не е вече кохерентен лъч. Тя все още е ярка, но не е фокусирана. Би било същото, ако се вкледаме в каквато и да е ярка светлина (което, да бъдем честни, не е никак добра идея).

Има някои регламенти за кино проекторите от администрацията по храни и напитки, поради факта, че лазерните проектори сакласифицирани като лазерно светлинно шоу.

Другият въпрос засяга отблясъците. Ако сте светили с лазер към отразяваща повърхност (дори и бяла стена), сигурно сте видяли отблясъците.

Има няколко фактора, които водят до отблясъци, но повечето от тях не е вероято да видите при повечето лазерни проектори. Например Epson твърдят, че нямат такъв проблем при LS10000. Асоциацията за проектори с лазерен източник на светлина признава, че може да има проблем с отблясъците, но казва „изследователите са разработили много ефективни способи за елиминиране на отблясъците в съвременните прожекционни системи с лазерен източник на светлина”.

Аз наистина не видях нищо такова по време на Утреландия, а редактотър на CNET Давид Кацмайер също не е забелязал отблясъци, докато е тествал Epson LS10000.

Хибридите: По-малко лазери, по-ниски цени.

И за домашно кино и а киносалони има хибридни разработки, които не ползват трите отделни лазера за червено, зелено и синьо. Вместо това те ползват един или два лазера и някой от методите с фосфор, за да създадат светлина с други дължини на вълните. Едно от предимствата е, че се намаляват разходите.

Epson LS10000 ползва хибриден дизайн с 2 сини лазера: един за синя светлина, вторият енергизира жълт фосфор, което разделя синята светлина на червена и зелена.

5.JPG

Браян Саваресе – продуктов мениджър на Epson обяснява по-нататък. „Двойните източници на светлина от 2 сини лазера на Epson Pro Cinema LS моделите имат различни характеристики. Едната е постигането на по-широка цветова гама, а другата е фокусирана на яркостта (високо ефективна лазерна система) Допълнително Epson поема ангажимент да въвежда нови технологии на конкурентна цена за клиентите на домашно кино. В момента архитектурата на лазерният източник на светлина постига своята цел, предоставяйки нови изживявания с Epson Pro Cinema на оптимална цена”.

В случай, че с еинтересувате, LS10000 струва 7999 долара в САЩ (еквивалентният модел EH-LS10000 е 5999 лири във Великобритания), докато подобният лазерен проектор LS9600s е 5999 долара. Много по-евтини лазерни проектори са налични на пазара за домашна и бизнес употреба, но никой от тези, които сме тествали не предлага производителност като на Epson.

6.JPG

Sony, Casio и няколко други компании имат хибридни лазерни разработки, някои с лазер и фосфор, други с лазер, светодиод и фосфор. По-голямата част от тях се ползват за бизнес и индустриални проектори (като цифрови постери). Christie имат кино модели с хибриден дизайн също. Оторизиран дистрибутор и сервизен център на Casio е Атласком - www.atlascom.bg 

7.JPG

Заключение

Накратко казано лазерите предлагат потенциално ярки изображения с повече и по-добри цветове. Те са скъпи засега, но да се надяваме, че скоро ще видим по-евтини високо производителни кино модели.

Лазерите са бъдещето!


Полезно
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТ ПО АДМИНИСТРАТИВЕН ДОГОВОР ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ № BG16RFOP002-2.089-2385-C01
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТ ПО АДМИНИСТРАТИВЕН ДОГОВОР ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНА...
Почистване на интерактивен дисплей.
Хигиената и дезинфекцията в момента са изключително важни, а интерактивн...
Защо интерактивният тъч дисплей може да помогне на образованието сега повече от всякога?
Напоследък преминаваме през много несигурни времена и не знаем какво щ...
Защо да използваме екран за мултимедията си? (защо да използваме прожекционен екран, нужен ли ни е екран)
Въпреки че можете да прожектирате и върху бяла стена, висококачествени...
Новини
Партньори